Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Σάββατο, 10 Φεβρουάριος 2018

16η Αγωνιστική Πανσερραϊκός-Άρης 1-3

Για ακόμα ένα παιχνίδι τα Λιοντάρια παρότι το άξιζαν δεν πήραν κάτι. Μπήκαν σχετικά νωθρά οι δύο ομάδες στο παιχνίδι αλλά γρήγορα τα αίματα άναψαν και οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου διαδέχονταν η μία την άλλη. Το πρώτο μισάωρο κύλησε χωρίς ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Στο 30' ο Χαντί με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τζανακάκη έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ στην φάση του αγώνα για το πρώτο ημίχρονο. Τα Λιοντάρια απάντησαν λίγα λεπτά αργότερα στο 42' όταν ο Ποζατζίδης πήγε να κρεμάσει τον Αναγνωστόπουλο από τα 30 μέτρα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Το πρώτο ημίχρονο φτωχό σε συγκινήσεις και έτσι το δεύτερο βάλθηκε όχι απλά να ισοσκελίσει το γεγονός αλλά να το υπερκαλύψει κιόλας. Στο 51' η τύχη γύρισε την πλάτη στα Λιοντάρια όταν το σουτ του Nazim αφού κόντραρε στον Μουμίν άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Αναγνωστόπουλο αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του! Σαν να μην έφτανε αυτό πέντε λεπτά αργότερα ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Sousa να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα. Στο 76΄η ομάδα μας έδειξε τα δόντια της με τον Τσιμίκα να πιάνει σουτ φωτοβολίδα έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου και βάζοντας φωτιά στο πέταλο των οργανωμένων μετά από 7 χρόνια! Παραλίγο μάλιστα ο Τσιμίκας να εξελιχθεί σε πρόσωπο της αναμέτρησης όταν λίγο αργότερα έπιασε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αγγίζοντας το 2ο γκολ! Και εκεί που όλα έδειχναν οτι το παιχνιδι πάει προς την ισοπαλία ο Διαμαντόπουλος που είχε περάσει στη θέση του Μπαστάκου έβαλε το γκολ της νίκης στο 89' για τον Άρη μετά από σουτ μέσα απ'την περιοχή. Το 1-3 στις καθυστερήσεις από τον Τζανακάκη ήρθε σε μια κόντρα επίθεση και ενώ τα Λιοντάρια είχαν ανέβει όλα πάρα πολύ ψηλά κυνηγώντας την τελευταία ευκαιρία για την ισοφάριση.

Πανσερραϊκός (Χαραλαμπίδης): Πολίτης, Ρούσσος, Χατζητερζόγλου, Ιωαννίδης, Τσελεπίδης, Ναζίμ (84′ Βοσκόπουλος), Σιάκκας, Ποζατζίδης (56′ Ένομο), Κρητικός (69′ Κάκκο), Τσιμίκας, Γκούρτσας.

Άρης (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Ιντζόγλου, Μουμίν, Κάσσος (88′ Μιλούνοβιτς), Πλατέλλας, Χαντί (83′ Πασάς), Μπαστακός (54′ Διαμαντόπουλος).

Διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Θράκης), Μαυρουδής (Ηρακλείου)
Κίτρινες: Ναζίμ, Σιάκκας, Γκούρτσας – Βαλεριάνος, Διαμαντόπουλος