Κύπελλο

Πανσερραϊκός-Ξάνθη 1-2

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Τα Λιοντάρια «καιγόταν» για τη νίκη στην αποψινή αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία με τον 21χρονο Βασίλη Φασίδη στο 9' και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 32ο λεπτό, με την κεφαλιά του Αργεντινού σέντερ φορ Ματίας Κάστρο, έπειτα από σέντρα του αριστερού μπακ Σιλά και λανθασμένη έξοδο του πολύπειρου Σέρβου τερματοφύλακα Ρίστιτς.

Τέσσερα λεπτά έπειτα από την έναρξη της επανάληψης, το δυνατό σουτ του Λάζαρου Ορφανίδη έξω από την περιοχή σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι των «Λιονταριών», ενώ στο 60' ο αδερφός του, Πέτρος, διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, εκτελώντας εύστοχα το αυστηρό πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, από χέρι του Τίμου Τσελεπίδη. Το τελικό 1-2 έγραψε ο Μπάμπης Ζυγκερίδης, με έξυπνο σουτ που καρφώθηκε στο οριζόντιο δοκάρι και μετέπειτα μέσα στην εστία του Γκαράβελη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Τα Λιοντάρια παραλίγο να κλέψουν και την ισοπαλία όταν ο Πόζογλου ένα λεπτό αργότερα έπιασε καταπλήκτικο σουτ από έξω αριστερά της περιοχής το οποίο πέρασε ξυστά δίπλα απ'τα δοκάρια του Γκαράβελη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Τζιτζικαλάκης, Φουσού (67' Γκέκας), Παπουτσογιαννόπουλος (46' Καπτέλι), Γιαξής, Ρούτσης, Πόζογλου, Γκούρτσας (83' Ζυγκερίδης)
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Γκαραβέλης, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Σιλά, Ορφανίδης Λ., Ντε Λούκας (60' Κώστας), Ορφανίδης Π., Ρότσε (65' Σαμπανίδης), Φασίδης, Μελιόπουλος, Κάστρο (46' Μπαξεβανίδης)