ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

5η Αγωνιστική Πανσερραϊκός-ΑΕ Καραϊσκάκης 2-0

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν τα Λιοντάρια και έβαλαν τέλος στο σερί των τεσσάρων αγωνιστικών δίχως νίκη που είχανε. Οι παίκτες Περικλή Αμανατίδη μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα από τους Ηπειρώτες,απείλησαν στο 14' με προβολή του Τσαμούρη και στο 28΄ κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με εκπληκτικό σουτ του Ρούτση στην κίνηση.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, τα «λιοντάρια» πατούσαν καλύτερα στο παιχνίδι, και στο 36΄ έφτασαν κοντά στο να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους η σέντρα- σουτ όμως του Δούμτσου ανάγκασε τον Μέλκα στην απόκρουση του αγώνα, με το 1-0 να διατηρείται. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι Σερραίοι σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, το πέτυχαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκούρτσα έπειτα από το χέρι στο οποίο υπέπεσε ο Χούσος σε κοντινό σουτ του Ρούτση.

Κάποιος θα φαντάζονταν ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Καραισκάκη θα πίεζαν και θα απειλούσαν, ο Πανσερραϊκός όμως ήταν αυτός που στο 64΄ έφτασε κοντά στο 3-0 με όμορφη ενέργεια του Γκούρτσα που μπήκε όμορφη στην περιοχή αλλά αστόχησε απελπιστικά. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικά και τα Λιοντάρια εξασφάλισαν εύκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούτσης (79’ Γιαξής), Πόζογλου (85’ Ζυγκερίδης), Δούμτσιος (66’ Γκέκας), Τσιμίκας, Γκούρτσας
ΠΑΕ Καραϊσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μακρίδης, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Κόλλινς (46’ Δημητριάδης), Χούσος, Μακρής, Κυριάκης (76’ Μιχάλης), Γυφτοκώστας (60’ Ευαγγέλου), Λουκίνας