ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

20η Αγωνιστική Απόλλων Πόντου-Πανσερραϊκός 2-1

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Ακόμα ένα παιχνίδι εκτός έδρας που τα Λιοντάρια μπήκαν πάρα πολύ νωθρά και το πλήρωσαν μένοντας νωρίς πίσω με δυο γκολ διαφορά. Οι Πόντιοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι από τα «λιοντάρια» και μόλις στο 12΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τέρμα του Αμαραντίδη. Έχοντας διώξει το όποιο πιθανό άγχος οι γηπεδούχοι πίεσαν από το σημείο εκείνο και μετά προκειμένου να φτάσουν στο 2-0, κάτι το οποίο και πέτυχαν στο 24΄με το σουτ του Χασομέρη.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 30΄ χάρη σε σουτ του Γκούρτσα μετά από σέντρα του Κάκκο που εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και συγκεκριμένα του Σαμαρά. Στο 33΄ ο τεχνικός των Σερραίων προχώρησε στην απόφαση της αντικατάστασης του Κρητικού από τον Αναστασόπουλο για λόγους τακτικής, κάτι το οποίο δεν άρεσε καθόλου στον Κρητικό που αποχώρησε σε έξαλλη κατάσταση για τα αποδυτήρια αφού αρχικά κατά την έξοδο του με μια απαράδεκτη κίνηση είχε πετάξει την φανέλα του. Στο 35΄ ο Πανσερραϊκός έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία προκειμένου να κάνει το 2-2, τόσο όμως οι προσπάθειες των Παπουτσογιαννόπουλου και Γκούρτσα αποκρούστηκαν από τον Λόπεθ, ο οποίος διατηρήσε το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι έπεσε σε ρυθμό και οι γηπεδούχοι το έφεραν στα μέτρα τους με τον χρόνο να κυλά υπέρ τους. Στο 51΄ η ομάδα της Καλαμαριάς έφτασε κοντά στο 3-1, η κεφαλιά όμως του Σαμαρά σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Ρίστιτς. Η απάντηση της ομάδας μας ήρθε στο 83' με το σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Λόπεθ και το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε του ματς.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Τσεμπερίδης (70′ Βεργώνης), Καλογέρης, Χασομέρης, Ηλιάδης (84′ Βλαχομήτρος), Μπρίτο.

Πανσερραϊκός (Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Ορφανίδης, Ποζατζίδης, Σιάκκας, Τσελεπίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ναζίμ (62′ Ενομό), Κρητικός (32′ Αναστασόπουλος), Κάκκο, Πόζογλου (71′ Δούμτσιος), Γκούρτσας.

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)
Βοηθοί: Γούτας (Χαλκιδικής), Μάνος (Λάρισας)